Lista aktualności Lista aktualności

Rośliny trujące- jak jej rozpoznać?

Wydarzenie w Arboretum Karnieszewice, odbyło się  14 lipca w ramach promocji Wielkiego Szlaku Leśnego.

Wielki Szlak Leśny to zakrojony na szeroką skalę projekt realizowany przez Lasy Państwowe. Jego celem jest ochrona i udostępnienie dziedzictwa przyrodniczo-historyczno-kulturowego pozostającego w zasobach Lasów Państwowych. Docelowo powstanie unikatowa usługa turystyczna oparta na sieci ścieżek edukacyjnych oraz ciekawych miejscach pod względem przyrodniczym lub kulturowym, znajdujących się na terenie kraju.

Pierwszym elementem projektu Wielki Szlak Leśny jest Wilczy Szlak, na którym znajdą się m.in. Wilczy Szaniec w Gierłoży, pomnik wilka w nadleśnictwie Trzciel i ścieżka „Tropem Wilka" w Nadleśnictwie Głęboki Bród oraz Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem w Bieszczadach.

Ogród Botaniczny „Arboretum Karnieszewice" znalazł się na Wilczym Szlaku, ponieważ rośnie tu pewien niewielki krzew, który dawniej budził podobny strach wśród ludności co wilk. Pewnie dlatego został nazwany: wawrzynek wilczełyko. Łacińska nazwa gatunku to Daphne mezereum (drugi człon pochodzi z języka arabskiego i oznacza: martwy). Wawrzynek to roślina silnie trująca; owoce i liście zawierają glikozydy: dafninę i mezereinę, które mogą spowodować śmierć w okrutnych boleściach. Nie z tego jednak względu wawrzynek wzbudza emocje u przyrodników. Powodem są piękne różowe kwiaty, pojawiające się już w lutym. Każdego więc roku, 2 lutego, w Nadleśnictwie Karnieszewice obchodzony jest „Dzień Wawrzynka". To odpowiednik „Dnia Świstaka", w którym mieszkańcy Stanów Zjednoczonych sprawdzają, jak długo trzeba jeszcze czekać na wiosnę. Świstaków w tej części kraju nie ma, więc leśnicy karnieszewiccy przepowiadają przyjście wiosny po kwitnieniu wawrzynka. Okazy z Arboretum Karnieszewice jeszcze nigdy się nie pomyliły.

Leśnicy z Karnieszewic organizują również wyjątkowe wydarzenia w Ogrodzie Botaniczne, podczas których można poznać florę lasów i parków. Tym razem leśnicy zorganizowali zajęcia dotyczące Roślin trujących. Czego należy się w lesie wystrzegać? Kiedy znana roślina lecznicza staje się zabójcza? Takie pytania były omawiane podczas warsztatów botanicznych oraz gry terenowej. Leśnicy nie straszyli, tylko uczulali na większą uwagę w lesie, gdyż jak mówi znane powiedzenie Paracelsusa: „wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę".

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia, przygotowanej przez TVP 3 Szczecin.

http://szczecin.tvp.pl/33229325/pracownicy-nadlesnictwa-uczyli-jak-rozpoznac-trujace-rosliny

 

Relacja przygotowana przez Polskie Radio Koszalin:

http://www.prk24.pl/33218078/turysci-przeszli-tropem-roslin-trujacych