Lista aktualności Lista aktualności

Promocja idei Leśnych Gospodarstw Węglowych

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku już po raz drugi zorganizowała wydarzenie plenerowe pod nazwą „Dary Lasu”. Wydarzenie odbyło się 8 sierpnia w Szczecinku i miało na celu promocję projektów rozwojowych Lasów Państwowych, w tym przede wszystkim projektów: Las Energii, Leśne Gospodarstwa Węglowe i Zdrowa Żywność z Polskich Lasów.

Nadleśnictwo Karnieszewice realizuje projekt pn. „Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW)” od 2017 roku, dlatego zostało poproszone o przybliżenie zagadnienia uczestnikom festynu. Z tej okazji przygotowane zostało stoisko edukacyjne skierowane zarówno dla najmłodszych jak i osób dorosłych.

Leśnicy z Karnieszewic informowali jaka jest geneza i cel projektu. Wszelkie działania związane z LGW prowadzone są ze względu na postępujące zmiany klimatyczne, których głównym czynnikiem sprawczym jest wysoka emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów obniżenia stężenia CO2 w powietrzu jest jego pochłanianie przez ekosystem leśny, głównie drzewostany i glebę. Tak więc w interesie każdego człowieka jest zasadzenie jak największej ilości drzew, a najlepiej i najefektywniej mogą to zrobić leśnicy, posiadający odpowiednią wiedzę
i kwalifikacje.

Podczas wydarzenia leśnicy rozdawali pudełka przygotowane przez RDLP w Szczecinku, w których znajdowały się nasiona, ziemia oraz biodegradowalna doniczka wraz z instrukcją, jak posadzić
i wyhodować własne drzewko. W ten sposób uczestnicy wydarzenia mogli przyłączyć się do pracy związanej z hodowlą i posadzeniem drzewa, a tym samym dołożyć swoją cegiełkę do poprawy czystości środowiska. Promocja projektów rozwojowych odbywała się także za pomocą spotów tematycznych, prezentacji ze sceny oraz poprzez lokalne media.