Lista aktualności Lista aktualności

Pierwsza edycja „Prosto z lasu” za nami

W dniu 24 sierpnia w Ogrodzie Botanicznym "Arboretum Karnieszewice," Nadleśnictwo Karnieszewice zorganizowało wydarzenie plenerowe pod nazwą "Prosto z lasu".

Nadleśnictwo Karnieszewice od wielu lat prowadzi edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju, którego najlepszym przykładem jest gospodarka leśna. Wydarzenie tym razem polegało na przedstawieniu surowców, które pozyskiwane są z lasu oraz sposobie ich wykorzystania. Zgodnie z mądrością Konfucjusza: "Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.", wydarzenie edukacyjne oparto na warsztatach praktycznych, z czynnym udziałem uczestników.

W prezentacji drewna jako surowca doskonałego pomogły nam fantastyczne znawczynie stolarstwa z projektu "Wióry Lecą". Prowadząca to przedsięwzięcie Pani Katarzyna Sawko sprawiła, że najmłodsi uczestnicy zajęć doskonale odnaleźli się w formule warsztatów. Wszystkim uczestnikom na początku zajęć przedstawiono właściwości drewna sosnowego, jak wybierać miejsca nawierceń na deskach aby nie pękały, jak również przedstawiono narzędzia stolarskie, na przykład jak obsłużyć wkrętarko wiertarkę i jak wymienić odpowiednie nakładki w tym urządzeniu. Część uczestników wykonywała swoje rękodzieło w postaci budki lęgowej dla ptaków, a druga grupa domki dla owadów zapylających. Wszystkie wykonane produkty, uczestnicy zabierali ze sobą. Leśnicy tłumaczyli dlaczego warto zwiększać ilość siedlisk dla ptaków czy owadów zapylających i czym jest różnorodność biologiczna.

Warsztaty kaletnicze poprowadził dla nas Pan Adam Gełdon, znany wszystkim leśnikom jako specjalista od wilków. Adam oprócz tego, że ma doskonałe wyniki badań naukowych dotyczących komunikowania się wilków, to jest również pasjonatem kultury wikingów i tradycyjnego kaletnictwa. Każdy z uczestników mógł samodzielnie przygotować z fragmentu garbowanej skóry brelok, nadać wybrany wzór, odpowiednio zabezpieczyć fragmenty przecięcia czy też zaokrąglić brzegi specjalnym narzędziem. Wszyscy uczestnicy wychodzący z tych warsztatów byli zaskoczeni plastycznością surowca oraz zachwyceni, że samodzielnie udało im się stworzyć małe arcydzieło, które pozostanie wyjątkową pamiątką.

Po raz pierwszy też w regionie Koszalina zorganizowano warsztaty malowania na piórach. Pani Kinga Jakubowska jest jedną z najbardziej znanych artystek tej sztuki w kraju. Najczęściej maluje sylwetki ptaków, a galerię jej prac można było zobaczyć podczas zajęć. Uczestnicy warsztatów malowali na piórach gęsich, ale przedstawiono im również pióra ptaków leśnych, a wśród nich najbardziej imponująca była kolekcja piór ptaków drapieżnych.

Nadleśnictwo Karnieszewice przygotowało grę terenową po Ogrodzie Botanicznym z licznymi zagadkami i zadaniami dotyczącymi materiałów pochodzących z lasu. Na stoisku Nadleśnictwa leśnicy uczyli jak malować wybrane gatunki ptaków, do tego przygotowano podpowiedź w postaci kształtów drewnianych z zaznaczonymi liniami, oddzielającymi kolory.

Łącznie w samych warsztatach uczestniczyło 180 osób, oprócz tego około 100 osób uczestniczyło w grze terenowej, zwiedzało Ogród Botaniczny, w którym prezentowano wystawę Las w obiektywie leśników - edycja z 2018 roku.

Wydarzenie uznajemy za wielce udane, z pewnością takie nowatorskie podejście w prezentacji odnawialnych surowców leśnych i ich wykorzystania, spotkało się z dużym uznaniem mieszkańców regionu Koszalina.