Lista aktualności Lista aktualności

Dzień pszczół w ogrodzie botanicznym

8 sierpnia 2018 r.  – w międzynarodowym dniu pszczół, w Ogrodzie Botanicznym Arboretum Karnieszewice odbyło się wydarzenie edukacyjno – promocyjne dedykowane ochronie pszczół i przywracaniu tych pożytecznych owadów do naszych lasów. W wydarzeniu wzięli udział pracownicy lasów państwowych, pszczelarze, hodowcy roślin ozdobnych i miododajnych, przedstawiciele Bractwa Bartnego, okoliczni mieszkańcy i turyści. Wszystkich połączyło zainteresowanie tymi fascynującymi, pożytecznymi owadami oraz troska o ich rozwój i przyszłość, która dla środowiska przyrodniczego i gospodarki człowieka ma ogromne znaczenie.

Dla nas, leśników z Nadleśnictwa Karnieszewice, ten dzień był również bardzo ważny. W naszej codziennej pracy staramy się zachowywać i wzbogacać różnorodność szaty roślinnej, również o gatunki dostarczające pożytku nektarowego i pyłkowego dla pszczół. Otaczamy ochroną drzewa dziuplaste, które potencjalnie mogą być zasiedlane przez pszczoły. Kolejnym krokiem dla stworzenia dogodnych warunków do egzystencji pszczół w lasach jest przygotowanie i rozmieszczenie kłód bartnych. Tutaj opieramy się na doświadczeniu naszych kolegów, którzy z powodzeniem biorą udział w projekcie „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach”. Przy ich pomocy i wsparciu uczestników wydarzenia wykonaliśmy i zamontowaliśmy na drzewie naszą pierwszą kłodę bartną. Teraz wypatrujemy rodziny pszczelej, która zechciałaby zasiedlić to miejsce.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom „Dnia Pszczół” za zainteresowanie tematem, miłą atmosferę i zaangażowanie w przygotowanie tego spotkania.